Kategorie:

Czym się różni aplikacja od strony internetowej?

Większość osób słowo „aplikacja” kojarzy z tą instalowaną na smartfonie czy tablecie, czasem też te instalowane na komputerze. Istnieje jednak coś takiego jak aplikacje webowe, z którymi na co dzień mamy styczność nie mając pojęcia, że to właśnie to. Czym jest aplikacja webowa i jak ją odróżnić od zwykłej strony internetowej? Odpowiedzi znajdują się poniżej!

Czym więc jest ta aplikacja webowa?
Aplikacja webowa jest to coś pomiędzy stroną internetową, a standardową aplikacją, która jest uruchamiana w systemie operacyjnym. Poprzez dostarczony interfejs aplikacja ta ma dostarczać użytkownikowi konkretną usługę. Większość tych aplikacji komunikuje się z głównym serwerem w celu serwowania użytkownikowi treści oraz reagować na jego akcje.  Jego główną cechą jest interaktywność. Prawie wszystkie tego typu aplikacje potrzebują połączenia do sieci, niektóre jednak potrafią działać tymczasowo w trybie offline, ale są też takie, które nie wymagają połączenia, ale jest to zdecydowana rzadkość.
Aby uruchomić aplikację internetową należy otworzyć przeglądarkę, a w polu adresowym wpisać jej adres. Aplikacja webowa otworzy się właśnie w formie strony internetowej. 

Jak w takim razie odróżnić aplikację webową od strony internetowej?
Mimo, że większość osób wchodząc na przeróżne strony nie ma pojęcia czy znajduje się na stronie internetowej czy korzysta z aplikacji webowej, to po przeczytaniu tego artykułu raczej będzie potrafił je rozróżnić. 


Pierwszą z różnic jest ich funkcjonalność. Strony internetowe mają charakter informacyjny, co oznacza, że na niej możemy przeczytać zawarte treści oraz obejrzeć filmy czy grafiki. Nie można jednak wykonać żadnych działań, z wyjątkiem przejścia na inne podstrony. Aplikacje webowe jak wcześniej wspomniałam mają charakter interaktywny. Rozumiemy przez to to, że udostępniają one bardziej zaawansowany interfejs, gdzie mamy więcej możliwości interakcji z treścią (np. możemy wpisywać dane). 


Kolejne rozróżnienie jest ze względu na wykorzystywane technologie. Strony internetowe zbudowane są na statycznych plikach HTML oraz stylach CSS. Natomiast aplikacje webowe stosują technologie, które umożliwiają bardziej zaawansowaną komunikację z serwerem. Po stronie serwera są to najczęściej PHP, Node.js, ASP.NET, JSP; a po stronie klienta- JavaScript, AJAX. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *